INTERNETOWE KONTO PACJENTA
Ministerstwo Zdrowia wraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia w ramach projektu udostępniło w maju 2018 r. usługę dla obywateli – Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
IKP jest internetową aplikacją dostępną pod linkiem https://pacjent.gov.pl/, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób można odnaleźć informacje o swoich danych medycznych, które dotychczas były rozproszone w różnych miejscach. Aplikacja jest w trakcie rozwoju, ale już teraz dzięki niej można odebrać i zrealizować e-receptę, a następnie między innymi weryfikować historię zrealizowanych recept mając tym samym dostęp np. do dawkowania jakie zalecił lekarz czy do wykazu zakupionych w ostatnim czasie leków.
Logując się do IKP mamy również dostęp do historii swoich wizyt, za które zapłacił Narodowy Funduszy Zdrowia, a w przypadku rodziców również do analogicznych danych dla swoich dzieci. Za pomocą tej aplikacji można wypełnić ankietę zdrowego stylu życia i dowiedzieć się o możliwości skorzystania z wybranych programów profilaktyki zdrowotnej.
To tylko część funkcjonalności, a praktycznie z każdym kwartałem jest ich coraz więcej. Wkrótce w IKP będzie można sprawdzić m.in. swoje deklaracje lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, dzięki której w łatwy, szybki i bezpieczny sposób odnajdziesz informacje o swoich danych medycznych. Dzięki IKP w jednym miejscu znajdziesz:
- informacje o receptach i skierowaniach wystawionych dla Twoich bliskich,
- informacje o wysokości kwot podlegających refundacji dla poszczególnych produktów leczniczych oraz udzielonych Ci świadczeń w ramach NFZ.
Internetowe Konto Pacjenta daje Ci szereg nowych możliwości:
- otrzymanie recept niezbędnych do kontynuacji swojego leczenia bez konieczności wizyty u lekarza,
- otrzymanie recept od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.
- upoważnienie innej osoby do dostępu do Twoich danych medycznych lub informacji o stanie Twojego zdrowia.
… a już wkrótce w łatwy sposób sprawdzisz i pobierzesz swoją pełną dokumentację medyczną
Jak uzyskać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta w 3 prostych krokach?
- Załóż Profil Zaufany – jeżeli jeszcze go nie posiadasz
- Zaloguj się do Internetowego Konta Pacjenta za pomocą Profilu Zaufanego
- Masz już dostęp do wszystkich funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta
Pamiętaj, że logowanie do IKP poprzez Profil Zaufany, gwarantuje pełne bezpieczeństwo Twoich danych.
Co oznacza termin „e-zdrowie”?
E-zdrowie to wykorzystanie najnowszych technologii informatycznych w celu wspomagania działań w dziedzinie ochrony zdrowia. Aktualnie w Polsce funkcjonuje wiele systemów e-zdrowia, które oferują niepełny i wyrywkowy dostęp do ważnych dla pacjenta informacji.
Celem wdrażanych rozwiązań w ramach e-zdrowia jest przede wszystkim ułatwienie pacjentom dostępu do historii i przebiegu ich leczenia, uproszczenie procesu uzyskiwania informacji oraz ograniczenie biurokracji z tym związanej. Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta, rozproszone dotychczas dane medyczne, będą dostępne w jednym miejscu.
E-recepta
Co zyskasz dzięki e-recepcie?
- jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji — każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece
- nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek — e-recepta jest zawsze czytelna
- nie zgubisz jej — wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta
- zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce
…a jeżeli korzystasz z IKP:
- w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek — na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu
- otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem)
- możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia
Źródło: https://pacjent.gov.pl/